Modern alyans modelleri

Kegel egzersizi nedir?

Gelin arabası süsleme önerileri

Gelinlik ayakkabıları seçimi nasıl olmalı?

Kürtaj hakkında merak ettikleriniz

Sağlık-Yaşam 5 Haziran 2012
539 okunma

Kürtaj nedir?

Kürtaj dünyaya getirilmek istenmeyen çocuğun uzman doktorlar tarafından anne rahminden çıkarılmasıdır. Gebeliğin başlangıcında cenin ve anne rahminin iç yüzeyin çıkarılmasından ibaret olup kısa süreli bir ameliyattır. Hamilelikteki süreye göre kürtaj ameliyatları lokal anestezi uygulanarak (Sadece operasyon yapılacak bölümün uyuşturulması) ya da genel anestezi yapılarak (ameliyata giren kişinin tamamen uyutulması) uygulanabilir. Kürtaj sık sık kullanılabilecek bir doğum kontrol yöntemi olmayıp anne açısından sakıncaları bulunmaktadır. Doğum kontrol yöntemleri için bir kadın doğum uzmanıyla görüşebilirsiniz.

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj vakumlu enjektör kullanılarak gebelikle ilgili dokuların vücuttan çıkarılması şeklinde uygulanır. Zamanında müdahale edilirse sadece vakumla çekilir ve herhangi bir kesici veya tutucu alet kullanılmasına gerek yoktur. Eğer ilerleyen zamanlarda ise doktor eline aldığı bir aletle bebeği tutarak dışarı çıkarır ve bebek bağını keser. Kürtaj kesinlikle uzman doktorlar nezaretinde ve steril ortamlarda yapılmalıdır. Aksi taktirde iç kanama gibi bir çok önemli soruna neden olabilmektedir.

Kürtaj ve yasal süreç:

Bu konuda en çok merak edilen soru şudur? Yasal olarak kaç haftaya kadar kürtaj yaptırabilirim? Yasal olarak kürtaj 10 haftaya kadar yapılabilir. 10 haftadan sonra kürtaj yapan doktor ve yaptıran hasta ağır ceza mahkemelerinde yargılanmaktadır. Bu hususa dikkat edilmeli, 10 hafta geçildi diyerek sağlık riske atılarak merdiven altı muayenehanelerde operasyon yaptırılmamalı sağlığımız riske atılmamalıdır.

Kürtaj fiyatları ne kadar?

Kürtaj için genel anlamda net bir fiyat belirlemek mümkün değildir. İlk başlarda uygulanan kürtaj ile zaman olarak ilerlenmiş kürtajda operasyonlar farklı olabilmekte, bu nedenle fiyatlarda değişebilmektedir. Her kadın için yapı farklı olduğundan (rahim yapısı gibi) fiyat zorluk ya da basitlik derecesine göre fiyatlandırılmaktadır. Dolar olarak fiyat verecek olursak ortalama 300$ ile 1000$ arasında değişmektedir. Şunu unutmamak gerekir ki steril ve iyi bir hastanede bu operasyonu geçirmek çok önemlidir. Bazı muayenehanelerde ya da yerlerde kullanılan malzemeler sterilize edilerek ikinci bir hastada da kullanılabilmekte,kürtaj fiyatı bu şekilde düşürülmeye çalışılmaktadır. Bu kesinlikle uygun değildir.

Dini açıdan kürtaj:

Diyanet İşleri Başkanımızın yaptığı açıklamaya göre kürtaj; bilim adamlarının izin verdiği acil durumlarda yapılmalıdır, zaruri olmadığında yapılmamalıdır şeklinde belirtti. Bunun yanı sıra; bebek istenmediğinde anne ve baba çocuk olmasını önleyici tedbirler almalıdır (doğum kontrol yöntemleri kullanılmalıdır) bu tedbirleri almak helaldir şeklinde açıklamada bulundu. Bunun dışında kürtajın doğum kontrol yöntemi olmadığını belirterek doğum kontrol yöntemi olarak kullanıldığında haram olduğu yönünde fetva verdi. (Sağlık açısından da üç veya daha fazla defa kürtaj yaptırmak doğurganlığı azaltabilmektedir. Çünkü her kürtaj rahim içinde belirli bir tahribata sebebiyet vemektedir.)

Kürtaj sonrası:

Kürtaj sonrası kısa sürede tekrar cinsel birleşme yaşamak kadınlarda kanama riskini artırmaktadır. Kürtajdan sonra on beş güne kadar normal kanamalar olabilmektedir. Daha uzun süreli kanamalarda, kasılma şeklindeki ağrılarda muhakkak uzman bir hekime danışılmalıdır.

Yorumlar

Yazıya 3 yorum yapılmış.

öykü ersoy 17 Ekim 2012

Bana göre kürtaj cinayetten farksızdır. Yasaklanması herkes için hayırlı olacak diye düşünüyorum. Kimse bebeklerimizin hayatını çalamaz, çalmamalı!

filiz 17 Ekim 2012

Kesinlikle katılıyorum. Bir de yasaklanmasın diye yürüyüş filan yapıyorlar ya pes doğrusu inanamıyorum bu insanlara.

Doğa Yılmaz 17 Ekim 2012

Kürtajın sadece tecavüz sonrası istenmeyen bir bebek olduğunda yapılabilmesinden yanayım.

İlginizi Çekebilir
Mide kanseri hakkında kısa bilgi

Mide kanseri hakkında kısa bilgi

19 Kasım 2014
986 okunma
Gebelik hesaplama

Gebelik hesaplama

18 Kasım 2014
816 okunma
Baş ağrısı nasıl geçer?

Baş ağrısı nasıl geçer?

17 Kasım 2014
637 okunma
Adet (Regl) dönemi belirtileri

Adet (Regl) dönemi belirtileri

14 Kasım 2014
653 okunma
Hepatit B hakkında genel bilgiler

Hepatit B hakkında genel bilgiler

14 Kasım 2014
602 okunma
Hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri

12 Kasım 2014
964 okunma
Otizm hakkında bilinmesi gerekenler

Otizm hakkında bilinmesi gerekenler

10 Kasım 2014
629 okunma
Spor sonrası kas ağrısı nasıl geçer?

Spor sonrası kas ağrısı nasıl geçer?

7 Kasım 2014
1.377 okunma
Bunlar da var!
Mozaik pasta tarifi ve yapılışı

Mozaik pasta tarifi ve yapılışı

16 Mayıs 2011
565 okunma
Arnavut ciğeri tarifi ve yapılışı

Arnavut ciğeri tarifi ve yapılışı

12 Mayıs 2011
540 okunma
Dantel peçete örnekleri

Dantel peçete örnekleri

11 Mayıs 2011
1.744 okunma
İstikbal Karizma koltuk takımı

İstikbal Karizma koltuk takımı

21 Haziran 2012
1.691 okunma
Gelinlik modelleri

Gelinlik modelleri

28 Mayıs 2012
3.024 okunma
Kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahve lekesi nasıl çıkar?

1 Haziran 2012
610 okunma
Oje sürme yöntemi

Oje sürme yöntemi

18 Ekim 2012
1.295 okunma
Fırında kereviz tarifi ve yapılışı

Fırında kereviz tarifi ve yapılışı

16 Mayıs 2011
436 okunma