İshal problemi tedavisinde göz önünde bulundurulması gereken en önemli durum vücudun kaybetmiş olduğu sıvının yeniden geriye alınmasıdır. Bu nedenle ishal rahatsızlığı geçiren bir insana normalinden daha çok su verilmesi gerekir.
İshal problemi bebek ve çocuklarda ciddi oran su kaybına sebep olabildiği için bebeklerin sıklıkla emzirilmesi, çocuklarında normalden daha fazla su tüketmesi gerekir.
İshal nedeniyle kaybedilmiş mineral ve sıvının tekrar alınması için ana-çocuk merkezlerinde ücretsiz verilen tuz şeker çözeltisini bir litre su içerisinde eritip bebeğe içirebilirsiniz.
İshal olan bebekte anne sütü birçok rahatsızlığa karşı koyabildiği için ishale karşı da etkilidir ve koruyucu özelliği bulunur. Bu nedenle bebeğin anne sütüyle beslenmesi büyük önem taşır. İlk 6 ay anne sütü verilmesi gerekir. 6. Ayın ardından anne sütüne ek olarak besinler verilmeli ve anne sütü verilmesine 2 yaşına kadar devam edilmesi gerekir.
Bir doktora başvurmadan bebeğe kesinlikle ishal kesici özelliği olan ilaçlardan vermeyin. Çocuklara normalinden daha faza su verin ve aç bırakmayın. Patates, yağsız et, meyve, sebze, muz, ekmek, pirinç, elma, havuç suyu ve muz ishale karşı etkili olan gıdalardır.

Didem tarafından yayınlandı

Zamanım oldukça burada yazıyorum. Hobilerim arasında kitap okumak, gülmek, eğlenmek, gezmek, dolaşmak vardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir