Hamilelik her kadının istediği bir şeydir. Bazen hamile kalmanın zamanını tutturmak ve doğru zamanda anne olmak çok büyük bir öneme sahiptir. Çünkü hamilelik döneminde insan vücudunda o kadar farklı değişimler yaşanmaktadır ki anne adaylarının bu değişimlere ayak uydurması çok zordur.

Bu değişimlerden bir tanesi de rahat uyumanın sağlanmasıdır. Çünkü salgılanan bazı hormonlar ufak bir tıkırtıda bile uyumayı zorlaştırmaktadır. Bu gibi konularda doğrudan hormonlar ile müdahale etmek pek mümkün olmamaktadır. Daha çok anne adayının daha rahat bir uyku uyuması sağlanabilir. Yattığı odanın güneşi doğrudan görmemesi ve mümkünse güneş bantları ile gözünü kapatması da önerilen ve etkili bulunan uyku yöntemleri arasında gelmektedir.

Son  dönemlerde teknolojinin gelişmesine paralel olarak anne adayları için özel tasarlanan hamile yastıkları piyasaya sürülmüştür. Bu yastıklar daha rahat bir uykunun çekilmesi açısından büyük bir önem arz etmektedir.
Eğer imkan bulunuyorsa, bir psikolog yardımı almak büyük bir öneme sahiptir. Çünkü anne adayı ilk kez hamile kaldıysa çocuk hakkında kafasında yer alan soru işaretleri ciddi problemlere neden olabilir. Bu problemlerin en büyüğü ise kişinin kendi kendine yönelttiği “ben bu çocuğa yetecekmiyim” sorusudur.

Bu konuda psikologlar çok etkin bir şekilde destek sağlayabilmektedir. Bu desteği sağlamalarının en büyük faydası ise bebeğin anne psikolojisine yapacağı olumsuz etkilerin bilincinde olmasıdır.

Bir başka büyük problem ise anne adayının yan yatmada zorlanmasıdır. Bu zorlanma gelişmiş toplumlarda daha sık karşılaşılan bir durum olarak ortaya çıkmaktadır. Genellikle küçüklüğünden itibaren sırt üstü yada yüzükoyun yatmaya alışkın olan insanlar yan yatmada problemler yaşamaktadır. Bu konuda da aynı şekilde anne adayları için özel olarak tasarlanan denge çubuklarının büyük faydası olduğu bilinmektedir.

Hamilelik zor günler demekse bile bir bebeğe sahip olmanın verdiği mutluluk asla anlatılamayacak kadar özeldir. Bu mutluluğu her anne adayının yaşaması ve hamilelik konusunda kafasında asla soru işaretleri olmadan bebeğini büyütmesi büyük bir artı sağlamaktadır.

Didem tarafından yayınlandı

Zamanım oldukça burada yazıyorum. Hobilerim arasında kitap okumak, gülmek, eğlenmek, gezmek, dolaşmak vardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir