Gerek ülkemizde gerekse tüm dünyada saç sağlığı sıklıkla araştırma yapılan ve önemi daha fazla kavranılan bir estetik husustur. Dünya üzerinde yapılan istatistiki verilere dayanarak söyleyebiliriz ki saç dökülmesi kişilerde yıllara bağlı olarak artış göstermektedir.
Saç dökülmesi denildiğinde insanın aklına ilk olarak aileden gelen genler ve psikolojik etkiler gelmektedir. Oysa saç dökülmesi sadece bu etkilere bağlı değildir. Aynı zamanda psikolojik bazı olaylarda saç dökülmesini tetiklemektedir.
Bazı bu işten faydalanmak isteyen insanlar saç dökülmesini engellediklerini iddia ettikleri ilaç ve ürünleri piyasaya sürmektedir. Oysa bilinmesi gereken en önemli kural şudur ki saç dökülmesinin tek bir çaresi bulunmaktadır. O da saç ekimidir. Bazı ilaç ve şifalı bitkiler ile dökülen saç tellerinin oranı azaltılabilmektedir.
O da belirli bir oranın üzerine çıkamaz. Bazı büyük ve gelişmiş olan ülkelerde saç dökülmesine karşı mücadele psikologlar da başlamaktadır. Çünkü bazı etkiler sonucunda saç, kaş ve hatta kirpikler bile dökülebilmektedir. Saç dökülmesinin birkaç evresi bulunmaktadır. Kişinin saç tellerinde meydana gelen incelmelerin incelenmesi de bu hususun açıklığa kavuşturulması açısından büyük bir önem arz etmektedir.
Toplum üzerinde yapılan araştırmalarda günlük 10 saatin üzerinde çalışan insanların büyük bir kısmının saçlarının döküldüğü belirlenmiştir. Bu dökülmenin ise temel nedenin stres olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bazı zamanlarda hormon bozukluklarından kaynaklanan sebeplerden de saçlar dökülebilir.
Genel olarak saçların yapısı incelendiğinde şu sonuç elde edilebilir. Saçlar çok narin birer organdır. Devamlı olarak beslenmeye ihtiyacı bulunmaktadır. Bu beslenme ihtiyacı ise b vitamini ve çeşitli mineraller aracılığıyla yapılmaktadır. Saçlarınızı yeterince beslemezseniz dökülmesi doğal sonuçtur. Aldığınız gıdalara bu sebepten dikkat etmeniz de büyük bir önem taşımaktadır.

Erkekler saçlarının dökülmesinden şikayetçi oluyorlarsa saçlarını biraz kısaltmaları faydalarına olacaktır.

Didem tarafından yayınlandı

Zamanım oldukça burada yazıyorum. Hobilerim arasında kitap okumak, gülmek, eğlenmek, gezmek, dolaşmak vardır.

Sohbete katılın

1 yorum

  1. Saçlarım neden dökülüyor bu yazıyla anladım. Stres ve yoğun iş temposuymuş.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir