Göz ağrısının bilinen pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepler arasında en çok tekrarlanan ve zararlı olduğu bilinmesine rağmen pek çok insanın ısrarla tekrar ettiği rahatsızlık gözleri ovalamaktır. Göz ovalamak çok tehlikeli olabilmektedir. Bu durumun farkına vararak bir an önce bu zararlı alışkanlığı bırakmak gerekmektedir.Göz ağrısı söz konusu olduğunda karşımıza binlerce farklı neden çıkmaktadır. Bu nedenlerin başında göz içi basıncın yüksek olması gelmektedir. Aynı zamanda göz migreninin de büyük bir etkisi olduğu bilinmektedir. Bu etkilerin daha da ötesinde göz ağrısına neden olan sebepler, göz zarı iltihabı, katarakt, göz içinde meydana gelen yüksek tansiyon ve göz kuruluğudur.
Sıklıkla rastlanmasa da göz alerjisi ve yanlış lens kullanımının da göz ağrılarına sebep olduğu bilinmektedir.
Tüm bunlarında ötesinde aşırı güneşlenme ve doğrudan ışık kaynaklı problemler (solaryum ve yoğun ışık altında çalışma gibi…) göz ağrısına sebep olmaktadır. Günümüzün vazgeçilmez kaynaklarından bilgisayar karşısında uzun süre oyalanmanın da göz ağrısına sebep olduğu bilinmektedir.Göz ağrısı konusunda yapılan önemli bir yanlışta gözlük kullanımında yapılan yanlışlardır. Gözlüklerinizin ultraviyole ışınlarına karşı özel korumalı olması gerekmektedir. Güneşe çıplak gözle hatta gözlükle bakmanın bile büyük zararları bulunmaktadır.

Göz Ağrısının Tedavisi:
Göz ağrısının tedavisi için ağrının kaynağının bulunması gerekmektedir. Öncelikle doğrudan problemler ve ağrının sebeplerinin bulunması doğru teşhis ve etkili bir mücadele açısından büyük bir önem taşımaktadır. Gözünüze kaçan bir cisim de gözünüzün ağrımasına sebep olabilir. Göz bozulmaları da gözünüzü ağrıtabilir. Doktorunuza göz ağrınız ile ilgili her türlü doneyi eksiksiz bir şekilde iletmeniz bu sebepten büyük bir öneme sahiptir.Gözlerinizi ara ara dinlendirmeniz büyük bir önem arz etmektedir. Devamlı olarak bilgisayar başında vakit geçiriyorsanız günde 2 saat bilgisayar karşısında durduktan sonra on beş dakika kadar gözünüzü dinlendirmeniz oldukça etkili olacaktır.

Didem tarafından yayınlandı

Zamanım oldukça burada yazıyorum. Hobilerim arasında kitap okumak, gülmek, eğlenmek, gezmek, dolaşmak vardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir