Aşure günü ne zaman ve nedir?

Muharrem ayının onuncu gecesi Aşure gecesidir ve ertesi sabahı aşure günü olarak geleneksel bir hale gelmiştir. Kur’an-ı Kerim’de Muharrem ayı önem verilen dört aydan biridir. Yüce Allah birçok duayı Aşure Günü kabul ettiği bir gerçektir. Yüzyıllardır Anadolu’nun hemen her yerinde aşure günü aşureler pişirilir ve dağıtılır. Pek çok tarifi bulunan aşure tarifi oldukça zor ve zahmetlidir.

Resimli aşure tarifi

Aşure nasıl yapılır?

Aşure yapımı öncesi sizlere ilk önce aşure malzemelerini vermek gerektiğini düşünüyorum.

Aşure malzemeleri

  • 3 çay bardağı aşurelik buğday
  • 1’er çay bardağı nohut, kuru fasulye ve kuru üzüm
  • 10 – 15 adet kuru kayısı
  • 7 – 8 adet kuru incir
  • 2 çay bardağı yer fıstığı
  • 2 su bardağı toz şeker
  • Bir su bardağı kadar iri çekilmiş ceviz ya da fındık içi
  • Bir çay kaşığı kadar tuz
  • Tarçın

Aşure yapımı

Aşure yapımı için öncelikle nohut ve kuru fasulye bir gece önceden ıslatılır. Ertesi sabah düdüklü tencerede üzeri iki parmak geçecek şekilde su konularak yarım saat kadar kaynatılır.

Yıkanıp sıcak su ile akşamdan ıslatılan buğdaylar büyükçe bir tencereye koyulur. Üzerine dört parmağı geçecek şekilde su konularak buğdaylar yumuşayana kadar kaynatılır.

Kayısı, üzüm ve incirin çöpleri ayıklanır. Kayısı ve incirler istenilen büyüklükte doğranarak ayrı bir tencerede üzerini geçecek şekilde soğuk su ilave edilerek hepsi birlikte 15 dakika kadar kaynamaya bırakılır.

Bütün bu işlemlerin ardından büyükçe bir tencereye haşlanmış nohut, kuru fasulye, haşlanmış kuru meyveler ve buğday sularıyla beraber eklenir. Eğer suyunu yetersiz görürseniz bir miktar daha kaynamış su ilave edebilirsiniz. Çünkü aşure soğumaya başladıktan bir süre sonra katılaşmaya başlamaktadır.

Bütün malzemelerimizin girdiği tenceremiz orta ateşe getirilir ve kaynamaya başladığında şekeri ilave edilir. Arzuya göre şeker miktarı arttırılabilir. Tencerenin altı kapatıldıktan sonra doğranmış elma, yer fıstığı, incir ve çok az tuz ilave edilerek karıştırılır.

İpucu: Koyu kıvamlı bir aşure istiyorsanız bir su bardağı su veya sütün içerisine bir çorba kaşığı nişasta ilave edip karıştırdıktan sonra ocaktan aldığınız aşurenin içine aktarabilirsiniz. Tekrar tamamiyle karıştırdığınızda aşureniz istediğiniz kıvamda olacaktır.

Ayrıca aşurenin kararmaması için ceviz, aşure servis kasesine alındıktan sonra üstüne kullanılmalıdır.

Biraz soğuyup servis kaselerine alınan aşureler arzuya göre tarçın, ceviz ve narla süslenerek servis edilir.

Didem tarafından yayınlandı

Zamanım oldukça burada yazıyorum. Hobilerim arasında kitap okumak, gülmek, eğlenmek, gezmek, dolaşmak vardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir