Over kanseri hakkında bilinmesi gerekenler

Son yıllarda bütün hastalıklarda olduğu gibi kanserler hastalarında da fazla bir artış olmuştur. Kadınlar için en çok tehlikeli olan kanserlerden biri yumurtalık kanseridir. Yumurtalık kadınların üreme sistemindedir. Yumurtalık kadınlarda vücudun iki tarafında da birer tane bulunmaktadır. Sağlıklı her kadın ayda bir adet yumurta üretir. Kadın doğurgan olduğu dönem boyunca her ay yumurta üretimi olmaktadır. Bu durum adet döngüsünü oluşturmaktadır. Menopoz dönemine yaklaştıkça ise bu durum tamamen değişir ve menopozla birlikte yumurta üretme işlevi tamamen durur.

Yumurtalık kanseri belirtileri ve tedavisi

Yumurtalık kanseri nedenleri nelerdir?

  • Yumurtalık kanserine yakalanan kadınların birçoğu menopoza girmiş olan kadınlardır. Yani yumurtalık kanseri riski yaş ile birlikte artmaktadır.
  • Genetik olarak ailede kanser var ise bu durumda da yumurtalık kanseri olabilme ihtimali yükselmektedir. Yapılan araştırmalara göre yumurtalık kanseri olan her 10 kadından 1’i genetik bir şekilde kansere yakalanmaktadır.
  • Kısırlık ve hormon replasman tedavisi almak da yumurtalık kanseri için risk oluşturmaktadır.

Yumurtalık kanseri belirtileri nelerdir?

Erken evre yumurtalık kanseri belirtileri

  • Erken evre yumurtalık kanseri belirtileri çok azdır. Erken evre de belirtiler; yan ve alt kısımda ağrı ya da karında şişlik olarak belirtilmektedir. Çok az belirtileri olduğundan yumurtalık kanserine erken teşhis koymak zordur.

Yumurta dışında gelişen yumurtalık kanseri belirtileri

  • Karnın alt kısmında ağrı, sırt ağrısı, kabızlık ve cinsel ilişki sırasında ağrı ya da karın bölgesinde şişlik olarak kendini gösterir.

İleri yumurtalık kanseri belirtileri

  • Yumurtalık kanseri belirtileri ilk olarak iştahsızlık, halsizlik, kabızlık, yorgunluk ve nefes almak da zorluk çekmek şeklinde kendini gösterir.

Yumurtalık kanseri tedavisi nedir?

Yumurtalık kanseri tedavisinde erken tanı konulması çok fazla avantajlıdır. Her ne kadar az belirtisi olduğu için erken tanı konulması zor olsa da erken tanı hayati önem taşımaktadır. Yumurtalık kanseri, doktorların vereceği karara göre kemoterapi ve cerrahi tedavi işlemleri uygulanabilmektedir.

Didem tarafından yayınlandı

Zamanım oldukça burada yazıyorum. Hobilerim arasında kitap okumak, gülmek, eğlenmek, gezmek, dolaşmak vardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir