Modern alyans modelleri

Kegel egzersizi nedir?

Gelin arabası süsleme önerileri

Gelinlik ayakkabıları seçimi nasıl olmalı?

Pilates teknikleri – pilates hareketleri

Sağlık-Yaşam 8 Mayıs 2013
445 okunma

Pilates nedir?

Pilates, İngiltere’de bir sirk cambazı tarafından, insanın kendisini koruması için bir teknik olarak ortaya çıkmıştır. Zamanla bu teknik geliştirilerek polislere, askerlere, boksörlere öğretilmeye başlanmıştır. Vücudun denge ve nefes kontrolünü sağlamayı ve iç kaslarla dış kasların orantılı biçimde gelişmesini amaçlayan pilates, eklem ve kasların uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Ortaya çıktığı yıllarda kas ve kemik yapısının düzgün gelişmesi için uygulanan bu teknik, günümüzde daha estetik amaçlar için de kullanılabiliyor. Dik bir duruşa sahip olmak isteyenler, ince bel ve düzgün bir karın bölgesine sahip olmak isteyenler, bu teknikten faydalanabiliyorlar. Bel ve sırt ağrılarına karşı da oldukça etkili bir teknik olduğu bilinmektedir. Dünyada birçok ünlü, pilates tekniği ile sağlıklı ve güzel görünmektedir.

Pilates teknikleri - pilates hareketleri

Pilates ne işe yarar?

Yoganın zihni kullanarak ruhsal ve fiziksel rahatlığa kavuşturma prensibi ile birlikte hareket eden pilates, zihin gücünün yardımıyla vücut kontrolünün en seviyede kullanılmasını sağlar. Ayrıca, vücuda ataklık ve enerji kazandırır. Bu tekniğin ilk ismi ‘kontroloji’dir. Kontrol gücünün artmasıyla, insana muntazam denge sağlar. Kasların orantılı çalıştırılarak iskelete sağlam sarılmasına neden olur. Bu da, vücuda esneklik kazandırır, sakatlanmaları en aza indirir.

Pilates teknikleri

Pilates teknikleri arasında 500 e yakın hareket bulunuyor. Ama bu her seansta yüzlerce hareket yapacaksınız anlamına gelmiyor. Bu hareketlerden sadece size uygun olanlarının seçilmesi ve bu hareketler üzerine çalışılması gerekiyor. Size en uygun hareketleri, pilates tekniğine hakim bir eğitici ile birlikte seçebilirsiniz. Kalbinize basınç yapmadan, enerjinizi bitirip tüketmeden yapabileceğiniz en iyi egzersiz yolu pilatestir. Rahat hareket edebileceğiniz bir alan, bir top ve bantla hareketleri uygulayabilmeniz de bu tekniğin avantajlarından biridir.

Pilates teknikleri dahilinde egzersizleri her yaştan insan yapabilir. Herkese uygun hareketleri olan bu teknik, lüks şartlara sahip olmanızı da gerektirmiyor. Dünyanın en ünlü isimleri dahi bu tekniği sadece belli bir alanda pilatese ait aletlerle uyguluyor.

Engelli insanlar için de faydalı bir yöntemdir. Engele bağlı olarak bir uzman tarafından seçilen hareketlerle, hasarlı bölgenin kas yapısı geliştirilebiliyor. Tedavi süresi boyunca, tedaviye yardımcı olduğu, doktorlar tarafından da kabul edilmiştir. Devamlılığı önemli olan bu teknik, uygulaması kolay ve faydalı bir tekniktir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Mide kanseri hakkında kısa bilgi

Mide kanseri hakkında kısa bilgi

19 Kasım 2014
854 okunma
Gebelik hesaplama

Gebelik hesaplama

18 Kasım 2014
674 okunma
Baş ağrısı nasıl geçer?

Baş ağrısı nasıl geçer?

17 Kasım 2014
544 okunma
Adet (Regl) dönemi belirtileri

Adet (Regl) dönemi belirtileri

14 Kasım 2014
570 okunma
Hepatit B hakkında genel bilgiler

Hepatit B hakkında genel bilgiler

14 Kasım 2014
507 okunma
Hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri

12 Kasım 2014
807 okunma
Otizm hakkında bilinmesi gerekenler

Otizm hakkında bilinmesi gerekenler

10 Kasım 2014
542 okunma
Spor sonrası kas ağrısı nasıl geçer?

Spor sonrası kas ağrısı nasıl geçer?

7 Kasım 2014
1.256 okunma