Bir çok bilim dalının araştırma konusudur annelik. İnsana bahşedilen bir güçtür. Hayvanlarda içgüdüsel olmasına karşın, insanlarda zamanla ortaya çıkan bir duygudur. Anneliğin gizemi, hamilelikle başlar ve doğuma kadar süregelir. Annelik duygusunun özünde, sevgi, ilgi, şefkat ve fedakarlık gibi hususiyetler bulunur. Hamileliğin en başından sonuna kadar anne, kabullenme sürecini yaşar. Sabırsızlıkla yavrusunu dünyaya getireceği günü bekler. Onu taşımaktan, beslemekten sıkılmaz, bundan zevk alır. Hamilelik döneminde vücudun salgıladığı bazı hormonların etkisi ile annelik duygusu benimsenir ve bebek beklenmeye başlanır. Bu nedenle anne, karnındaki bebeği sever, ona şefkat duyar.

Anneliğin gizemi - Annelik duygusu

Annelik duygusu, doğum anında başka bir boyut kazanır. Yavrusu ile arasındaki bağın pekişmesi doğum anında en üst seviyeye çıkar. Yapılan araştırmalar, doğum sırasında annenin salgıladığı hormonların bebek ile arasında gizemli bir bağ oluşturduğuna kanaat getirmiştir. Çektiği acıların annelik duygusunu güçlendirdiği bir gerçektir.

Anne olma duygusu, bakıcılık süresi boyunca giderek güçlenir. Farkında olmadan bebeğin her ihtiyacını karşılama arzusu, anneliğin sırlarından biridir. Bıkmadan, usanmadan bebeği için gayret göstermesi, anne olma duygusunun kazandırdığı fedakarlığı gösterir.

Anne ile bebek arasındaki en önemli olaylardan biri de, emzirmedir. Anne emzirme anında bebeğiyle yaşadığı temastan büyük zevk alır ve bu durum anne ile bebek arasındaki bağlılığın en önemli noktasıdır. Eğer anne bu bağın temelini sağlam kuramazsa, zamanla yavrusunun kendisine yük olduğunu düşünmesine sebep olur. Bütün ihtiyaçlarını muhteşem bir hazla karşılama isteği tükenmeye başlar. Bebek ile anne arasında oluşması gereken bağ defolu olursa, anne çocuğuna kötü muamelelerde bulunabilir. Annelik duygusunun yüceliğini kavrayamayan ve hissedemeyen annelerde bu durum sıkça görülür. Bu nedenle anne, bebeğiyle arasındaki bu gizemli bağı hatasız bir şekilde kurmaya özen göstermelidir. Emzirme sırasında bebek ile göz göze gelme anları çok yoğun yaşanır. Bu anları iyi değerlendirmek gerekir. Bebek bu anlarda annesine olan güvenini, sevgisini ve bağlılığını daha kolay pekiştirir.

Anne-bebek arasındaki bu doğa üstü olayların gerçekliği tartışılamaz. Anneliğin gizemi, sağlıklı nesillerin yetişmesi ve var olması adına, anneye bahşedilen bir mucizedir.

Didem tarafından yayınlandı

Zamanım oldukça burada yazıyorum. Hobilerim arasında kitap okumak, gülmek, eğlenmek, gezmek, dolaşmak vardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir