Adana kebap kebap dünyasının padişahlarından dır. Oldukça fazla müptelası olan adan kebap, eğer ki bir de acılıysa ve yanında birde şalgam suyu açılırsa yememek elde değildir.Sizlere şimdi genel olarak adana kebap tarifini veriyoruz.

Adana kebap yapılışının anlatımı:

Kuzunun kaburga kısmından ve but tarafından olan yaklaşık yarım kilo et alınarak sinirleri temizlenir. Et satır yardımıyla kıyılarak (yoksa bıçak yardımıyla) el ile yapılmış kıyma haline getirilir. Birmiktar kuyruk yağı da aynı şekilde kıyılır ve ete ilave edilir. Daha sonra hepsi karıştırılarak iyice kıyılır. Kırmızı biber, karabiber, az tuz ve aruya göre bir ya da 2 diş sarımsak eklenir. En az on beş dakika kadar et öz halini alana kadar yoğurulur. Daha sonra üzeri örtülerek bir gece buzdolabında dinlenmeye bırakılır.

Dinlendirilmiş olan etimiz iyice tekrar yoğurulduktan sonra yumruk büyüklüğünde porsiyonlar halinde alınır. Elimiz hafif ıslatılarak et seri bir şekilde sıvazlanma şeklinde şişlere dizilir. Et şişlere sıvazlanarak düzgün şekilde yayılır. Dikkat edilmesi gereken husus etler ne ince ne de aşırı kalın olmalıdır. Servis edilecek saatlere kadar tekrar dinlenmeye bırakılan şişlerimiz mangalın üzerine atılarak (ızgara da olabilir) pişirilir. Adana kebap yanında şalgam suyu, bol yeşillik, pişirilen soğan salatası, ayran ile servis edilebilir. Bu kısım sizin zevkinize kalıyor. Ama ayran ya da şalgam suyunu muhakkak eksik etmeyin servis ederken.

Gerekli olan malzemeler:

  • Kuzu kuyruk yağı ( 100-125 gram civarı)
  • Kaburga ve but tarafından 500 gram kuzu eti. (Kasaba adana kebap yapılacak derseniz uygun yerden verecektir)
  • Karabiber (zevkinize göre yeterli miktarda)
  • Sarımsak (isteğinize bağlı, birkaç diş eklemek fena olmaz)
  • Tuz
  • Kırmızı biber (misafirlerinizin yada sizin acı zevkinize göre)

Didem tarafından yayınlandı

Zamanım oldukça burada yazıyorum. Hobilerim arasında kitap okumak, gülmek, eğlenmek, gezmek, dolaşmak vardır.

Sohbete katılın

1 yorum

  1. Malzemelerin sırasını karıştırdım ama yinede güzel oldu. Siteniz gayet başarılı teşekkürler..

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir