Genellikle elli yaşın ardından daha fazla görülen ve kalın bağırsak kanseri olarak bilinmekte olan kolon kanseri en fazla görülen kanser türlerinden birsidir.

Düzenli olarak yapılacak sağlık kontrolleri ve erken teşhis ile kurtulabilecek bir rahatsızlıktır. Özellikle sağ kolon kanseri, gizli kanamaya ve demir eksikliğine bağlı kansızlıklara sebep olur.

Yapılmış olan araştırmalara bakacak olursak bağırsak kanseri genetik faktörler de bağlı olan bir rahatsızlıktır. Aile içerisinde veya kendisinde daha önce meme ve yumurtalık kanseri olan insanlar, kalın bağırsağında polip yer alanlar kolon kanseri risk grubuna girerler.

50 Yaş ve üstünde bulunan erkek ve bayanlarda daha fazla meydana gelen kolon kanseri en fazla görülen kanser türlerinden birisidir. Tedavisinde erken teşhis büyük rol oynar.

Kolon Kanseri Belirtileri ;

1- Kabızlık durumu
2- İshal hali
3- Karın ağrısı
4- Nedeni anlaşılamayan ani kilo kayıpları
5- Ağrılı bir şekilde dışkılama
6- Dışkı yaparken kan gelmesi
7- Bağırsak alışkanlıklarının farklılaşması
8- İdrar yada dışkılamanın ardından yeteri kadar boşalamama durumu

Kolon kanserine yol açan durumlar ;

Sigara, aynı diğer kanser türlerinden olduğu gibi kolon kanserinde de kanser ihtimalini yükselten sebeplerin başında yer alıyor. Günde yeterli miktarda kalsiyum alınması, rutin egzersizler, aşırı yağlı beslenmeden uzak durmak ve ideal kiloda durmak kolon kanseri riskini azaltır.

Didem tarafından yayınlandı

Zamanım oldukça burada yazıyorum. Hobilerim arasında kitap okumak, gülmek, eğlenmek, gezmek, dolaşmak vardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir