Modern alyans modelleri

Kegel egzersizi nedir?

Gelin arabası süsleme önerileri

Gelinlik ayakkabıları seçimi nasıl olmalı?

Kızamık hastalığı

Sağlık-Yaşam 9 Mayıs, 20:34'de eklendi

Kızamık nedir?

Kızamık virütik(virüs kaynaklı), bulaşıcı bir çocuk hastalığıdır. Ortalama olarak 3-10 yaşları arasında görülür.  Doktora gidilmesi gereken bir hastalıktır.

Kızamık belirtileri

Hastalık virüsü alındıktan sonra 10 gün içinde kızamık belirtileri görülmeye başlar. Belirtilerini şöyle sıralayabiliriz; hastanın gözleri kızarır, burnu akar, hapşırır, öksürür, ateşi yükselir. Ayrıca hastada baş ağrıları şikayetleri ile sizlere gelebilirler.

Bu belirtilerden yaklaşık 4 gün sonra grup halinde küçük kırmızı ufak lekeler vücutta belirmeye başlar. Bu dönemde dudaklarda kuruluk ve dilde paslanma meydana gelebilir. Belirli bir zaman sonra kızamık noktaları vücudun belirli bölümlerine yayılır. Bu süreç yaklaşık olarak  3-4 gün devam eder.

Sonra hastanın ateşi düşmeye başlar, rahatsızlıklar,belirtiler ortadan kalmaya başlar.  Kızamık lekeleri geçtikten 10 gün sonraya kadar bir başkasıyla görüştürmemek hastalığın bulaşmaması açısından önemlidir.

Kızamık hastalığı hakkında bilgiler

Hastanın odası temiz olmalıdır, düzenli olarak havalandırılmalıdır ve güneş görmelidir.  Ayrıca hastanın burun ve ağız başta olmak üzere hastanın vücut temizliğine dikkat edilmelidir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde hastalık, zatürre, orta kulak iltihabı gibi tehlikeli hastalıklara neden olabilir.

Kızamık hastalığı geçiren kişiler, bağışıklık kazanıp bir daha kızamık olmazlar.Yani yaşamınızda kızamık olursanız bir kere olursunuz.  Ama bu hastalıktan korunmanın en kolay yolu aşı yaptırmaktır. Bu aşı 2 yaşında çocuklarımıza yaptırıldığında, vücut hastalığa sebep olan virüslere karşı bağışıklık kazanır.

Herkese sağlıklı günler diliyoruz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Replika
Kegel egzersizi nedir?

Kegel egzersizi nedir?

0
0
28 Kasım, 18:03
Leke tedavisi

Leke tedavisi

0
0
24 Kasım, 21:38
Mide kanseri hakkında kısa bilgi

Mide kanseri hakkında kısa bilgi

0
0
19 Kasım, 15:25
Gebelik hesaplama

Gebelik hesaplama

0
0
18 Kasım, 20:19
Baş ağrısı nasıl geçer?

Baş ağrısı nasıl geçer?

0
0
17 Kasım, 19:07
Adet (Regl) dönemi belirtileri

Adet (Regl) dönemi belirtileri

0
0
14 Kasım, 19:31
Hepatit B hakkında genel bilgiler

Hepatit B hakkında genel bilgiler

0
0
14 Kasım, 14:08
Hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri

0
0
12 Kasım, 17:45