Tatlı kış aylarında severek yenilir. Yazları fazla rağbet edilmesede kalbura bastı tatlısı popüler tatlılar arasındadır. Sizlere püf noktaları ile beraber nasıl en güzel kalbura bastı tatlısı yapılışı konusunda açıklık getiriyoruz.

Kalbura bastı tarifi

Kalbura bastı tatlısı nasıl yapılır?

Genişçe bir yoğurma kabına kabartma tozu, vanilya, yumurta ve yağ koyulup iyice karıştırılır. Bu karışıma azar azar un ilave edilerek karıştırmaya devam edilir. Hamurumuz kıvamını alınca cevizden daha iri şekilde parçalar alarak hamurumuzdan alınan parçaları süzgeç (evde makarna süzerken kullandığınız plastik yada metal süzgeç) veya rende arkasında bastırarak açalım ve içlerine ceviz içi (öğütülmüş olacak, kendinizde ceviz içiniz varsa öğütebilirsiniz) koyup yuvarladıktan sonra (hafif oval şekilde olması gerekiyor. Kalbura bastı tarifi resimleri incelenerek o şekil tutturulmaya çalışılmalıdır.) tepsimize diziyoruz. Fırınımızdan kızaran kalbura bastı tatlımızı çıkaralım ve soğumaya bırakalım. Soğuduktan sonra üzerine soğuk şerbetimizi ilave edelim.

Kabura bastı tatlısı şerbeti yapılışı;

Üç su bardağı su ile iki buçuk su bardağı şeker 10-20 dakika arası kaynamaya bırakılır. Şerbetimizin duruma bakarak altını kapattıktan sonra soğutmaya bırakılmalıdır.

Püf noktası: Tatlımızın üstüne şerbetimizi muhakkak soğuk şekilde ilave etmeliyiz. Hamur şeklinde olması ya da ağızda dağılmaması acele ile eşrbetin sıcak dökülmesinden kaynaklanmaktadır.

Kalbura bastı tatlısı malzemeleri:

Oda sıcaklığında bekletilmiş yumuşamış 150 gram margarin

  • 1 adet yumurta
  • 1 paket kabartma tozu
  • Hamurunu hazırlarken aldığı kadar un
  • 1 su bardağı ceviz içi(öğütülmüş olarak)
  • 1 paket vanilya
  • 1 çay bardağı sıvı yağ

Şerbeti için gereken malzemeler:

  • 3 su bardağı su
  • 2 buçuk su bardağı şeker

Kalbura bastı tarifinizi soğuduktan sonra üzerine hafif hindistan cevizi atarak yada öğütülmüş antep fıstığı, ceviz atarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Didem tarafından yayınlandı

Zamanım oldukça burada yazıyorum. Hobilerim arasında kitap okumak, gülmek, eğlenmek, gezmek, dolaşmak vardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir