Etimek tatlısı nasıl yapılır?

Etimek tatlısı kolay hazırlanması ve görsel açıdan güzel görünüşüyle oldukça güzel bir tatlı çeşididir. Sizlere şimdi etimek tatlısı tarifi veriyoruz. Daha önce de sitemizde farklı bir etimek tatlısı tarifini burada vermiştik. Dilerseniz diğer tarifimize de bakabilirsiniz.

 

Etimek tatlısı malzemeleri

 • Altı yemek kaşığı şeker(Kreması için) ve İki su bardağı şeker(Şerbeti için)
 • Su (İki su bardağı)
 • Etimek (Bir paket)
 • Margarin (İki yemek kaşığı)
 • Bir su bardağı süt (Kremşanti için) ve Üç buçuk su bardağı süt (Kreması için)
 • Yumurta (Bir adet)
 • Vanilya (Bir paket)
 • Un (Dört yemek kaşığı)
 • Krem Şanti (Bir paket. Kaliteli marka alırsanız iyi olur. Fark ettimki iyi markalarda daha bir lezzetli ve beyaz oluyor.)

Etimek tatlısı yapılışı:

Şerbetinin hazırlanışı:

Öncelikle iki su bardağı suyumuzu ve iki su bardağı şekerimizi bir tencerede kaynatıyoruz.  Suyumuz ve şekerimiz kaynarken biz bu arada etimeklerimizi dikdörtgen şeklindeki bir tepsiye diziyoruz. Kaynadıktan sonra tepsimizdeki etimeklerimizin üstüne şerbetimizi döküyoruz. Etimek tatlısı için şerbet oldukça önemlidir. Şerbetinizi kaynar vaziyette iken değilde az bir şey soğuyunca dökerseniz daha iyi sonuç alabilirsiniz.

Kremasının hazırlanışı:

Sonra ayrı bir tencerede margarinimizi eritip eridikten sonra içerisine un ilave ederek koku gidene kadar kavuruyoruz. Sonrasında sütümüzü ekleyip hızlı şekilde karıştırıyoruz. Eğer toplanma ya da topaklanma olacak olursa blenderden geçirebiliriz. Karışımımıza altı yemek kaşığı da şekeri ve yumurtamızı ekliyoruz ve çırpmaya devam ediyoruz. Katı bir kıvam alana kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Ocaktan indirince üzerine vanilyamızı ilave edip karıştırıyoruz. Hazırlanan kremayı tepsimizde şerbetini çekmiş olan etimeklerimizin üzerine yayıyoruz. Bir yemek kaşığı yardımıyla tam şekilde dağıtıyoruz. Yemek kaşığı yerine farklı bir malzemeniz varsa düzleştirmek için üst kısmın düz olması etimek tatlısı ve görselliği için önemlidir. Tatlı tarifini sizler için oldukça detaylı anlatmaya çalışıyoruz ki çocuğunuzu veya ailenizi sevindirin ve güzel bir sonuç elde edin.

En üst kattaki krem şantinin hazırlanışı:

Şimdi geldik etimek tatlısının en üstünde bulunup tatlımızı yansıtacak kremşantinin hazırlanışına. Bir su bardağı sütle 1 paket kremşantimizi çırpıp hazırlıyoruz. En üst kısma bu kremşantimizi yine yemek kaşığı ile sürüyor ve dağıtıyoruz.

Kremşantimizi de sürdükten sonra en üst kısmına çekilmiş antep fıstığı veya fındık sepeleyebiliriz. Görsel açıdan biz antep fıstığını (şöyle açık yeşil renkli) tavsiye ediyoruz. Etimek tatlımız hazır.

Didem tarafından yayınlandı

Zamanım oldukça burada yazıyorum. Hobilerim arasında kitap okumak, gülmek, eğlenmek, gezmek, dolaşmak vardır.

Sohbete katılın

2 yorum

 1. Etimek tatlısına bayılırım. Farklı şekilde yapıyordum ama birde sizin tarifinizi deneyeceğim. Teşekkürler.

 2. Emin olun gerçekten güzel ve detaylı anlatmaya çalıştık. Şimdiden afiyet olsun.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir