Tıp estetik konusunda ve ameliyat çeşitlerinde gün geçtikçe ilerliyor ve her geçen gün karşımıza değişerek ve ilerleyerek yeni imkanlar çıkarıyor. Uzun ömrü ile aynı zamanda güzel görünmek isteyen insanoğlu biz estetik cerrahlardan destek almakta.Bu gelişmelerle  insan ömrü yaklaşık 50 yılda 21 yıl uzamış sayılabilir.

Kime güzel denir?

Güzellik nedir?

Güzelliğin genel geçer bir tarifi var mıdır?

Bugün yukarı kısımda sıraladığımız sorularla ilgili bir fikir antrenmanı yapacağız.

Güzellik kavramıyla ilgili ;geçmişten bugüne insanlar sürekli güzelliği tarif etmeye çalışmış,nitelendirmiş, belli bir kalıbın içinde hacimlendirmeye ve nitelendirmeye çalışmış ancak herkesi memnun eden evet kesinlikle bu denilen bir tarif  hala bulunamamıştır. Güzellikle ilgili insanlığın söylediği her zaman aynıdır;  “aynaya baktığımda kendimi güzel görmek istiyorum.”

Peki güzelliğin net bir tarifi var mıdır? Sizde sorduğunuzda çevrenizdeki insanlara farklı cevaplar alacaksınız. İşte bu nedenle güzellik kavramı yüzyıllardır göreceli şekilde kalmıştır.Hatta estetiğin ve güzelliğin kaynağı konusunda bireyler düzeyinde farklılıklar olduğu gibi,ülkeler (kültürler) düzeyinde de farklılıklar olabilmektedir.İnsanoğlunun güzellik anlayışı dönem dönem hep değişti. Bazen büyük gözler, bazen ince belve geniş kalçalar, bazen kalın kaşlar, bazen porselen gibi bir cilt….Bunlar hep güzelliğin sembolü olan nitelendirmeler oldu. 1920’ye kadar kusursuz kadın, etine dolgun kadındı.Sonra küçük göğüs ve kalçası olmayan erkeksi vücut hatları yükselişe geçti. 1960’lar da porselen gibi bir cilt, çok dikkat çeken gözler ve dudaklar ön plana çıktı.

İnce bel ve genişkalça, kalın kaşlar 1970′lerin belirgin güzellik vurgularıydı. Yüzde ise ince burun ve çene,çıkık elmacık kemikleri güzellik kriterlerini oluşturdu. Seksenlerin ideal güzellik anlayışı ise,ihtişamlı, kabarık saçlar ve kalın makyajdı. Doksanlı yıllar ve günümüze kadar gelen güzellik kavramına baktığımızda minimalize olmak esas alınmıştır. Küçük burun ve çene, ince fitvücut, yuvarlak hatlı dik göğüsler…. Yapılan bu nitelendirmeler güzelliğin ne kadar oranla,dengeyle ve simetriyle ilintili olduğunu gösterse de aslında güzellik; içinde yaşanan kültür tarafından belirlenir, zamanla anlam ve biçim değiştirir.

Evrensel ve değişmez bir güzellikten bahsetmek oldukça güç..! Güzellikte değişmeyen tek şey her zaman arzu edilen, kıskanılan bir özellik olmasıdır.Günümüzdeki estetik taleplerine baktığımızda basmakalıp güzellik kavramlarının peşinden koşulmasıdır. Oysa ki estetik yaptırmayı düşünen kişi birilerinin yüzüne ve/ veya vücuduna benzemeye çalışmaktansa; kendi sahip olduğu özellikleri üzerinden yeni bir yol yaratabilir.Bu kişiyi çok daha mutlu edecek bir yoldur.

Didem tarafından yayınlandı

Zamanım oldukça burada yazıyorum. Hobilerim arasında kitap okumak, gülmek, eğlenmek, gezmek, dolaşmak vardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir