Modern alyans modelleri

Kegel egzersizi nedir?

Gelin arabası süsleme önerileri

Gelinlik ayakkabıları seçimi nasıl olmalı?

Estetik ile gelen güzellik hakkında

Güzellik 19 Şubat 2011
1.175 okunma

Tıp estetik konusunda ve ameliyat çeşitlerinde gün geçtikçe ilerliyor ve her geçen gün karşımıza değişerek ve ilerleyerek yeni imkanlar çıkarıyor. Uzun ömrü ile aynı zamanda güzel görünmek isteyen insanoğlu biz estetik cerrahlardan destek almakta.Bu gelişmelerle  insan ömrü yaklaşık 50 yılda 21 yıl uzamış sayılabilir.

Kime güzel denir?

Güzellik nedir?

Güzelliğin genel geçer bir tarifi var mıdır?

Bugün yukarı kısımda sıraladığımız sorularla ilgili bir fikir antrenmanı yapacağız.

Güzellik kavramıyla ilgili ;geçmişten bugüne insanlar sürekli güzelliği tarif etmeye çalışmış,nitelendirmiş, belli bir kalıbın içinde hacimlendirmeye ve nitelendirmeye çalışmış ancak herkesi memnun eden evet kesinlikle bu denilen bir tarif  hala bulunamamıştır. Güzellikle ilgili insanlığın söylediği her zaman aynıdır;  “aynaya baktığımda kendimi güzel görmek istiyorum.”

Peki güzelliğin net bir tarifi var mıdır? Sizde sorduğunuzda çevrenizdeki insanlara farklı cevaplar alacaksınız. İşte bu nedenle güzellik kavramı yüzyıllardır göreceli şekilde kalmıştır.Hatta estetiğin ve güzelliğin kaynağı konusunda bireyler düzeyinde farklılıklar olduğu gibi,ülkeler (kültürler) düzeyinde de farklılıklar olabilmektedir.İnsanoğlunun güzellik anlayışı dönem dönem hep değişti. Bazen büyük gözler, bazen ince belve geniş kalçalar, bazen kalın kaşlar, bazen porselen gibi bir cilt….Bunlar hep güzelliğin sembolü olan nitelendirmeler oldu. 1920’ye kadar kusursuz kadın, etine dolgun kadındı.Sonra küçük göğüs ve kalçası olmayan erkeksi vücut hatları yükselişe geçti. 1960’lar da porselen gibi bir cilt, çok dikkat çeken gözler ve dudaklar ön plana çıktı.

İnce bel ve genişkalça, kalın kaşlar 1970′lerin belirgin güzellik vurgularıydı. Yüzde ise ince burun ve çene,çıkık elmacık kemikleri güzellik kriterlerini oluşturdu. Seksenlerin ideal güzellik anlayışı ise,ihtişamlı, kabarık saçlar ve kalın makyajdı. Doksanlı yıllar ve günümüze kadar gelen güzellik kavramına baktığımızda minimalize olmak esas alınmıştır. Küçük burun ve çene, ince fitvücut, yuvarlak hatlı dik göğüsler…. Yapılan bu nitelendirmeler güzelliğin ne kadar oranla,dengeyle ve simetriyle ilintili olduğunu gösterse de aslında güzellik; içinde yaşanan kültür tarafından belirlenir, zamanla anlam ve biçim değiştirir.

Evrensel ve değişmez bir güzellikten bahsetmek oldukça güç..! Güzellikte değişmeyen tek şey her zaman arzu edilen, kıskanılan bir özellik olmasıdır.Günümüzdeki estetik taleplerine baktığımızda basmakalıp güzellik kavramlarının peşinden koşulmasıdır. Oysa ki estetik yaptırmayı düşünen kişi birilerinin yüzüne ve/ veya vücuduna benzemeye çalışmaktansa; kendi sahip olduğu özellikleri üzerinden yeni bir yol yaratabilir.Bu kişiyi çok daha mutlu edecek bir yoldur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Kepeği önleme yöntemleri

Kepeği önleme yöntemleri

31 Ekim 2014
587 okunma
Epilasyonda dikkat edilmesi gerekenler

Epilasyonda dikkat edilmesi gerekenler

30 Ekim 2014
640 okunma
Pratik bakım sırları

Pratik bakım sırları

8 Mayıs 2013
633 okunma
Topuz saç yapımı

Topuz saç yapımı

30 Ekim 2012
700 okunma
Göz makyajı yapılışı

Göz makyajı yapılışı

21 Ekim 2012
670 okunma
Saç modeli anlatımı

Saç modeli anlatımı

19 Ekim 2012
782 okunma
Oje sürme yöntemi

Oje sürme yöntemi

18 Ekim 2012
1.108 okunma
Bunlar da var!
Aşk nedir?

Aşk nedir?

8 Ekim 2012
819 okunma
Doğal yüz killi maske yapımı

Doğal yüz killi maske yapımı

18 Mayıs 2011
664 okunma
Hamilelikten korunma

Hamilelikten korunma

9 Mayıs 2011
495 okunma
Nabzımızı kendimiz ölçebiliriz

Nabzımızı kendimiz ölçebiliriz

27 Mayıs 2011
399 okunma
Bambi babet modelleri

Bambi babet modelleri

9 Haziran 2012
2.401 okunma
Ahşap boyama ve altın kaplama

Ahşap boyama ve altın kaplama

11 Mayıs 2011
703 okunma
Yoğurtlu patates salatası tarifi ve yapımı

Yoğurtlu patates salatası tarifi ve yapımı

17 Haziran 2011
1.084 okunma
Meyveli kek tarifi ve yapılışı

Meyveli kek tarifi ve yapılışı

14 Mayıs 2011
481 okunma
Kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahve lekesi nasıl çıkar?

1 Haziran 2012
515 okunma