Rinoplasti, burun estetik ameliyatına verilen isimdir.Rinoplasti ameliyatı doğuştan gelen, travma sonucu oluşan ve hastalıklar sonucu oluşabilen burunlara daha çok uygulanır. Ancak çoğu zaman burun şeklini değiştirmek ve yüze uyumlu bir dengeye getirmek için yapılır. Rinoplasti ameliyatı bir çok kişi için hem tedavi edici ve hem de estetik nedenlerle yapılır.

Plastik cerrah burnunuzuda ki kusurları gidererek normal bir görünüm alması için uğraş verir. Bu ameliyatla burun kemerindeki çıkıntıyı, burunu uzatıp kısaltmayı, kalıntaştıp, inceltmeyi sağlatabilirsiniz hatta son teknoloji ile yeniden burun bile yapılabir düzeylere gelmiştir.

Öncelikle bir burun estetik cerrahine gittiğiniz de doktorunuzla iyi iletişim kurmak zorundasınız. Sizin nasıl bir durumdan rahatsız olduğunuzu doktora aktarmanız şarttır. Doktorunuzda sizin isteğinize uygun tasarımı hazırlayıp gösterecedektir ve sizin isteklerinizin ne kadarını size aktarabileceğini ifade edecektir. Yeni burun tasarımı bilgisayar ortamında rahatlıkla hazırlanıp, tahmini resiminiz oluşturulacak, yeni burun şekli size gösterilecektir.

Rinoplasti ameliyatını olmamızdaki amaç daha çok var olan burunun bizi gereğinden fazla psikolosij olarak rahatsız etmeye başlamasıdır. Bu ameliyat için psikolojik olarak da hazır olmanız gerekmektedir. Yeni burundan beklentileriniz de çok önemlidir.

Bu ameliyat burun hasar durumunuza göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 2 saat sürer. Lokal veya genel anestezi yapılarak ameliyat işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ancak daha çok hastalar genel anestezi ile bu ameliyatı olmak istemektedirler. Ameliyat sonucunda burnunuza tampon yerleştirmekteler ve burunun şeklinin bozulmaması için atel, kalıp gibi destekler ile korunmaktadır. Tampon kullanılmadığı durumlar da olmaktadr. Tampon bir burun ameliyatının belkide en zor yanıdır. Sonuçta genel anestezi ile ameliyat olduğunda uykuda oluyorsunuz ve uyuyorsunuz. Uyandığınızda tampon sizleri rahatsız edebiliyor. Nefes almanızı zorlaştırdığından sizde sıkıntılara yol açıyor. Ameliyatı yaklaşık 2 hafta sonra aşağı yukarı atlatmış olacaksınız. Ama burunun yeni şekline kavuşması hemen olmamaktadır. Yani 2 hafta sonucunda tam şeklini almaz. Burun günler geçtikçe güzelliği üzerine güzellik katacaktır.Ayrıca bu ameliyatı ortalama olarak burun gelişiminin tamalandığı 17-18 yaş sonrasındalar yapılmalıdır.

Eğer estetik burun ameliyatı olacaksanız, ameliyat olacağınız cerrah da çok önemlidir. Yani ameliyat olmaya karar verdiyeseniz doktor araştırmalarınıza başlayınız. Ameliyat olanların görüşlerini alınız, sorunuz, soruşturnuz.

En son fiyat konusuna gelirsek. Fiyat sizin burununuzda yapılacak işlemlere göre değişecektir. Sabit bir fiyatı yoktur, doktordan doktora dahi fiyatlar değişmektedir. Ama rinoplasti fiyatları ortalama 1500-2500 dolar arasında değişebilmektedir.

 

İdil tarafından yayınlandı

Kadınpasaj'da düzenli olarak içerik girmeye çalışıyorum. Umarım yazılarımı beğeniyorsunuzdur. Teşekkürler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir