Anne sütü ne zaman kesilmeli?

Anne sütü bebekler için besleyici özellikleri ve değerleri oldukça yüksek olan bir besindir. Özellikle ilk 4-5 ay boyunca çocuklara mümkünse sürekli anne sütü vermelisiniz.İlk aylar sadece anne sütü ile bebeklerin beslenmesi gerektiğini belirten uzmanlar su ihtiyacının dahi anne sütüyle giderildiğini, ishal gibi hastalıklar hariç hiçbir besinin veya içeceğin verilmesinin gerekmediğini vurguluyorlar.

Anne sütü ilk zamanlar daha koyu kıvamda iken ilerleyen zamanlarda daha sıvı hal almaktadır. Bebeğe olan faydasını en üst seviye de tutmak için emzirme sürecince sigara ve alkol kesinlikle kullanmamak, besin değeri olarak fazla bir değeri olmayan çay, kahve gibi içeceklerin de tüketilmemesi veya az miktarda alınması annelere tavsiye ediliyor.

Anne sütünün önemi

Sürekli olarak anne sütü ile beslenen çocuklar bulaşıcı hastalıklara kolay kolay yakalanmamakta olup bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesinde en önemli etkenlerden birininde ilk aylar anne sütü ile beslenmeden geçtiği belirtiliyor.

Kadınların bebeğini emzirme sürecinde doğru sütyen kullanmaları, doğru şekilde bebeklerini emzirmeleri gerekmekte olup annenin sağlığı içinde bu önemlidir. Memeleri çocuğun sadece uç kısmını değilde renkli kısmıyla birlikte dolu dolu ağızlarına alarak emmeleri gerektiği vurgulanıyor.

Anne sütünün önemi her yönden oldukça fazla. İnek sütü ortalama 1 yıl boyunca anne sütü olduğu sürece tavsiye edilmiyor. Anne sütü ile inek sütünün bebek yönünden faydaları tartışılamaz bile. Çocuklarınızı sağlıklı bir şekilde yetiştirip büyüterek nice yıllara birlikte ailecek girmeniz dileğiyle.

Didem tarafından yayınlandı

Zamanım oldukça burada yazıyorum. Hobilerim arasında kitap okumak, gülmek, eğlenmek, gezmek, dolaşmak vardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir