Vücut bakımı gebelik esnasında oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur. Gebelik döneminde vücudunuza gösterdiğiniz ilgi ve alaka sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmenizi hem de doğum sonrasında vücudunuzun eski haline kolayca dönmesini sağlar. Bu nedenle hamilelik döneminde beden temizliğinize ve bakımına gerekli ilgiyi göstermek gerekir.

Hamilelikte banyo yapmak

Hamilelik esnasında günlük olarak yıkanma ve duş alma alışkanlık haline dönüşmelidir. Gebelikte ter bezleri normalden fazla bir çalışma gösterir. Yıkanırken kullanılan su 36-38 derece  düzeylerinde olmalıdır. Aşırı derecede sıcak su sağlığınız açısından zararlıdır. Ayrıca banyo süresinin on beş dakikadan fazla olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi durucumda kanama geçirme riskiniz artacaktır. Banyo yaparken kapınızı açık tutmalısınız.Kitlememeye özen göstermelisiniz. Hatta evde kimse olmadığı zamanlarda banyo yapmamaya da özellikle dikkat etmelisiniz.

Hamilelikte göğüs bakımı

Hamilelik sürecinde dikkat ve özen gösterilmesi gereken yer göğüslerdir. Bu dönemde şişen ve kabaran göğüslerde çatlaklar meydana gelmemesi için ılık bir duştan sonra nemlendirici kremlerle göğüslere masaj yapılabilir. Aksi durumda göğüslerde kötü bir görüntü oluşturan çatlaklar oluşabilmektedir. Göğüs sarkmalarını engellemek için göğüsler günde iki defa soğuk suyla yıkanmalı ve sıkılaşması sağlanmalıdır.

Gebelikte göbek ve kalça bakımı

Karın çizginizin iz bırakmasını asgari düzeye indirmek için kalçalara gerekli özeni göstermek için bu bölgeler badem yağıyla her gün ovalanmalıdır.

Hamilelikte cilt bakımı

Cildin sağlıklı bir şekilde hava alması hamilelik döneminde her zaman olduğundan çok daha fazla önemlidir. Bu yüzden bu dönemde uykuya yatmadan önce makyajınızı mutlaka temizlemeli, yüz ve ellerinize ise besleyici krem sürmelisiniz.

Didem tarafından yayınlandı

Zamanım oldukça burada yazıyorum. Hobilerim arasında kitap okumak, gülmek, eğlenmek, gezmek, dolaşmak vardır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir